כל מה שרציתם לדעת על יהלומים

הם יפים, הם מניעים את העולם ולרוב עושים לנו טוב. היהלומים הם ללא ספק האימג’ הראשון שעולה לכמעט כל אדם כאשר מציינים את המונח “אבן יקרה”, ויש סיבה טובה לכך – עולם התכשיטים מכיל לא מעט יהלומים שבעליהם שילמו עליהם מיליוני דולרים, ונראה שאין שום צפי לכך שטרנד זה עומד להפסק מתישהו.

למעשה, אין ליהלומים מתחרים על הפונקציונאליות: בעוד היהלום בעיקר מוכר בתור קישוט מרשים במיוחד לתכשיטים וחפצי יוקרה, הרי שהוא משמש גם כהשקעה כספית טובה מפני שערכו צפוי להיות גבוה תמיד עם ערך שתמיד יעלה, הוא נחשב ל”כסף אוניברסלי” מפני שאין כמעט אדם שלא מבין את שוויו, והוא גם החומר הקשה ביותר בטבע, מה שמקנה לו עמידות טובה בהרבה ממטבעות ושטרות הכסף שלנו.

באשר לישראל, עיקר המסחר נעשה בבורסה ברמת גן ומחזיק בנתונים מפתיעים במיוחד: ב-2018, סך ייצוא היהלומים המלוטשים הסתכם בסכום עתק של 4.48 מיליארד דולר נטו, מה שמקנה לענף היהלומים נתח של כ-13% מהייצוא של הייצור התעשייתי בישראל והופך את ישראל למדינה קטנה בגודלה הגאוגרפי, אך למרכז משמעותי ואף ססטרטגי ביותר בכל הקשור לסחר ביהלומים גולמיים, הכולל בתוכו מעל 1,400 חברות יהלומים שונות שמשלמות אלפי דולרים כדי להיות חלק מהתעשייה הנמצאת על גבול רמת גן – שאר העולם.

גם בתחום יוקרתי, יש יוקרתיים יותר ויוקרתיים פחות

בין אם התעסקתם בקניית יהלומים בעבר ובין אם לא (ואם אתם מתכוונים להתחתן, כדאי לכם מאוד להמשיך ולקרוא), אתם מודעים לכך שערך היהלום יכול להשתנות משמעותית מפריט אחד למשנהו ולהגיע עד להפרשים של מיליוני דולרים (מה גם שלא ניתן למצוא בטבע שני יהלומים זהים).

כמו חלקים ניכרים מעולם הטבע, גם את היהלומים ניתן למצוא במגוון צבעים שונים כתוצאה מאטומים זרים שנלכדו ביהלום בעת התגבשותו או בזכות דפורמציות מבניות בסריג היהלום: רוב היהלומים נראים במבט חטוף כחסרי צבע, אך הסטטיסטיקה מוכיחה שאחד מכל 10,000 יהלומים יהיה יהלום צבעוני: הצבעים השכיחים ביותר הם צהבהב וחום, והנדירות עולה כשמדובר ביהלומים ירוקים, כחולים, ורודים, כתומים, שחורים ועד ליהלום הנדיר ביותר, הלא הוא היהלום האדום עם אחוז נדירות של אחד למיליון(!) ההשוואה הנפוצה ביותר היא בין היהלום הלבן ליהלום השחור, כאשר שניהם זהים לחלוטין מבחינת החוזק והתרכובת הכימית, רק שהגרסא השחורה הינה אטומה לחלוטין ואינה מחזירה אור (ולכן גם אינה מנצנצת).

אמנם סביר להניח שעין לא מקצועית ובלתי מזוינת לא תבחין בדקויות ובחשיבות של כל פרמטר, אבל ישנם ארבעה פרמטרים עיקריים שיוכלו לעזור לכם להבדיל בין יהלום אחד למשנהו כבר בתום סיום קריאת המאמר.

החלוקה הפופולארית בעולם הומצאה על ידי רוברט מ. שיפלי, המייסד של המעבדה הגמולוגית (גמולוגיה = תורת אבני החן) בסוף שנות השלושים במאה הקודמת, ונקראת בקצרה שיטת ה-CCCC כראשי תיבות של אותם פרמטרים.

צבע (Color)

ישנן 10 דרגות צבע שונות בכל קטגוריה, המיוצגות לפי אותיות באנגלית. ביהלומים לבנים, המדד מתייחס להיעדר הצבע, כאשר ככל שישנו חוסר גדול יותר בצבע, כך הערך עולה. מנגד, ערכם של יהלומים צבעוניים עולה ככל שהיהלום בעל צבע חזק יותר. אנחנו ממליצים על בחירה של יהלומים בעלי דירוג של G או H, המהווים תמורה מצוינת לכספכם.

בהירות (Clarity)

בתוך היהלומים ניתן למצוא התגבשות פנימית טבעית, שכמעט ולא ניתן לראות ללא אמצעי הגברה כלשהם. מדד הבהירות מתייחס לכמות ההתגבשות בתוך היהלום. אנו ממליצים לבחור ברמת VS (Very Slight) שמהווה “נקודת אמצע” מעולה: היהלומים בדרגות הגבוהות יותר עולים במחירם בצורה משמעותית, והיהלומים בדרגות הנמוכות יהיו בעלי הבדלים הניכרים לעין שמעידים על שווים הנמוך יותר.

ליטוש (Cut)

גם ילד יודע שיהלום טוב הוא יהלום שבו קרני האור המוקרנות אל עבר היהלום יחזרו ויפרצו החוצה. כדי לעשות זאת בצורה האופטימלית, ישנו צורך בליטוש מקצועי. לצערנו, ניתן למצוא לא מעט יהלומים שגורלם לא שפר עליהם והפאות שבהם לא נחשפו כיאות. כדי למנוע סיבוכים, כדאי לבחור ביהלום עגול, שנחשב למחזיר האור הטוב ביותר.

משקל בקראט (Carat)

די פשוט: ככל שאתם קונים יהלום “כבד” יותר, כך הוא עולה יותר. ביהלומים, המשקל נמדד לפי מידת הקראט המטרי: קראט אחד שווה 0.2 גרם והוא חלק משיטת נקודות ייחודית: 100 נקודות = קראט אחד.
כאשר אתם בוחרים את היהלום אשר חפץ ליבכם (או כיסכם), חשוב לדרוש תעודה גמולוגית שתוכיח לכם שאכן קיבלתם את היהלום שהוצע לכם.
עולם היהלומים הוא עולם עשיר (תרתי משמע) במיוחד המכיל בתוכו עוד הרבה מאוד אלמנטים, סיפורים ודמויות שונות שלא ניתן להרחיב במאמר אחד וכנראה שגם לא בסדרת ספרים. יחד עם זאת, למדתם את הבסיס ההכרחי כדי להתחיל לסחור ביהלומים. מכאן, הדרך שלכם לעבר סחר ביהלומים עולה למעלה.
מעוניינים לסחור ביהלומים או מחפשים את היהלום האולטימטיבי לתכשיט המושלם? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *