אמת החן: כל מה שרציתם לדעת על אבני חן

בעולמינו יש לא מעט חפצים, סיפורים, מקרים ואנשים שנחשבים למעוררי התפעלות, אך החלקים הנדירים ביותר הם ללא ספק אלו שיגרמו לכמעט כל אדם להתפעל, ללא הבדל דת, גזע ומין. אחד מאותם אלמנטים הוא עולם אבני החן, עולם שרקומות בו יצירות טבע מעוררות השתאות בשלל צבעים, צורות וסגנונות ביחד עם היסטוריה רחבה ואף מיתולוגיות ותורות רוחניות הנקשרות ביכולת של אותן אבנים מיוחדות.

ההיסטוריה הענפה כוללת את שילובן של אבני החן בכתרים, תכשיטים, שרביטים ומגוון חפצי מלוכה ויוקרה ואף בכלים אחרים שנועדו למטרות מגוונות הנעות מכישוף, אלכימיה, רפואה ואף שינוי מזלו של האדם ויצירת איזון פיזי, נפשי ואנרגטי. ניתן למצוא אזכור לאבני חן גם בתנ”ך כחלק מהאפוד של הכהן הגדול וכאחת מהמתנות אותן העניקה מלכת שבא למלך שלמה לאחר שהוא עבר את מבחני החוכמה שלה בהצלחה יתרה. מחירה של אבן חן שהצליחה לשרוד את פגעי הזמן יכול לזנק לעשרות מיליוני דולרים וערכה של מציאה זו בעיני האספנים לא תסולא בפז.

במאמר זה אנו נכיר לעומק את המשותף לכל אותן אבני החן, על הסוגים שונים ועל מגוון השיטות והטיפים שיעזרו לכם להיכנס לעולם המסחר באבנים אלו – ואיך אפשר שלא להתחיל בהסבר פשוט:

אבני חן הן בעצם מינרלים נדירים שנחשבים לחזקים ויציבים במיוחד (מבחינה כימית) כך שכושר ההישרדות שלהם בטבע גדול במיוחד. הפלא הגדול הוא שההרכב הכימי שלהן פשוט למדי, ומה שיוצר את הייחודיות והשוני בין כל אבן ואבן הוא צורת ההתגבשות שלהן. עוד נתון מפתיע הוא שבניגוד למקובל, רק 50% מאבני החן משובצות בתכשיטים, והשאר נמכרות לאספנים ולשימושים אחרים. אחת הסיבות לכך היא שלא כל אבן חן חזקה מספיק כדי לעבור עיבוד, המעניק לכל אבן את הצורה האופטימלית שתדגיש ותוציא לאור את הצבע והברק שלה. עם התפתחות הטכנולוגיה, פותחו שיטות לייצור של אבני חן מלאכותיות בתנאי מעבדה מבוקרים (למשל אקווה אורה היא אבן שלא ניתן למצוא בטבע), אם כי ערכן אינו דומה לאבני חן טבעיות.

עם השנים הקונצנזוס עמד על כך שאבני החן הפופולאריות והיוקרתיות ביותר הן האמרלד (ברקת/אזמרגד), רובי (אודם) והספיר. גם פנינים השתייכו בעבר לקטגוריה, אם כי מקורן שונה במקצת מאלו של אבני החן המסורתיות (הן מופקות בעיקר באמצעות רכיכות ימיות החיות בצדפות). אבן החן המוכרת והיקרה ביותר היא כמובן היהלום (שעד המאה ה-20 נחשבה לפחות יוקרתית עד למהפכה השיווקית בתחום), אם כי ניתן לפעמים למצוא אבני חן היקרות בעשרות מונים מיהלומים מסוימים, כפי שניתן יהיה לראות בהמשך.

את שווי אבני החן מודדים באמצעות שלושה פקטורים עיקריים: יופי, עמידות ונדירות.

יופי: כמו שניתן להבין מהשם, הדגש העיקרי והראשוני לגבי כל אבן חן הוא כמובן המראה שלה. ככל שהאבן תהיה צבעונית ומבריקה יותר, וככל שהצורה שלה תהיה סימטרית יותר, הרי שהערך שלה יעלה פלאים: שימו לב שבסרטים, בסדרות ובסיפורים אנחנו תמיד רואים אבני חן בצורה סימטרית ומלוטשת היטב, שיכולה למלא בניצוצותיה חדר שלם. גם אם זו לא תמיד המציאות, הרי שזהו האידיאל.

עמידות: כפי שהוזכר קודם, אבני החן עוברות הליכי עיבוד שונים כגון ליטוש, ועל האבן להצליח לעמוד באותם תהליכים ולהישאר עמידה גם כלפי נזקים אחרים עגון שחיקה, פגיעה ומפגש עם חומרים אחרים ובפני הליכי פירוק כימיים. הסולם הקובע את העמידות נקרא סולם מוהס המתחלק ל-10 דרגות, אם כי החלוקה העיקרית מתחלקת לשניים: אבנים בציון 8-10 נקראות “אבנים יקרות” אשר ניתן לשבץ אותן בתכשיטים (רשימה זו כוללת את היהלומים ואבני האמרלד, רובי והספיר), ואלו המחזיקות בציון 7 ומעלה נקראות אבנים “חצי יקרות” (לדוגמא: קוורץ, אכטיס, טופז, אחלמה, נפך ועוד) אם כי גם כאן, יתכן מאוד שאבן “חצי יקרה” תימכר בסכומי עתק. נתון מפתיע נוסף הוא שפנינים לרוב מקבלות ציון של 3-4 בסולם מוהר, למרות שהן כן מתאימות לשיבוץ בתכשיטים.

יציבות: גם אם אבן החן תעבור את כל התהליכים בהצלחה, היא צריכה לשרוד לאורך זמן כדי שהיא באמת תהיה שווה את מחירה. היא צריכה להצליח להחזיק אל מול מכות ושברים, בנוסף לעמידות בפני הרס שעלול לנבוע מחומצות, קרני שמש וחום בנוסף ליציבות כימית וליציבות הצבע עצמו. ככל שהיהלום יהיה יפה יותר לאורך זמן, הרי שיתכן ומצאתם השקעה רווחית במיוחד.

בסופו של יום, עולם אבני החן הוא עולם יחסית פשוט להבנה, אך כמובן שהוא כולל בתוכו עומקים רבים שהם אלו היוצרים את ההבדל בין המתחילים והמומחים בתחום. אם אתם מעוניינים להיכנס כמשקיעים לעולם שתמיד יישאר רלוונטי, רווחי ובעל עניין, הרי שעולם אבני החן מתאים לכם כמו כפפה ליד. מעוניינים בפרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *